کوک کردن گیتار امری مهم و حیاتی برای نوازندگان و هنرجویان گیتار است زیرا اولین شرط شروع تمرین و نواختن قطعات، کوک بودن گیتار شماست.

در این مقاله به طور مفصل کوک کردن گیتار را آموزش می دهیم طوری که خودتان بتوانید گیتار خود را کوک کنید و از نواختن آن لذت ببرید.

قبل از شروع یادگیری چند نکته را باید بدانید.

الفبای موسیقی که همان نت های موسیقی هستند دارای سیستم های مختلفی است که بهتر است ما سیستم فرانسوی و انگلیسی را بلد باشیم.

سیستم فرانسوی شامل:

دو Do ، ر  Re ، می Mi ، فا Fa ، سل Sol ، لا La ، سی Si

می باشد.

سیستم انگلیسی شامل حروف انگلیسی:

A ، B ، C ، D ، E ، F ، G

می باشد و ما باید معادل های آن را نیز بلد باشیم.

یعنی:

A = La لا

B = Si سی

C = Do دو

D = Re ر

E = Mi می

F = Fa فا

G = Sol سل

قدم بعدی برای یادگیری کوک کردن گیتار این است که اسم نت های (دست باز) شش سیم گیتار را هم بلد باشیم یعنی:

سیم 1 ( پایین ترین سیم ) = E یا همان می

سیم 2 = B یا همان سی

سیم 3 = G یا همان سل

سیم 4 = D یا همان ر

سیم 5 = A یا همان لا

سیم 6 ( بالاترین سیم) = E یا همان می

به خاطر داشته باشید که همیشه برای رفتن به سمت نت بعدی کوک گیتار باید سفت شود و برای رفتن به سمت نت قبلی کوک گیتار باید شل شود.

معمولا از سمت دید نوازنده گیتار (از پشت گیتار)  چرخاندن گوشی کوک در جهت حرکت عقربه های ساعت سیم را شل و چرخاندن آن در جهت خلاف حرکت عقربه های ساعت آن را سفت می کند.

تیونر خود را روشن کنید و با توجه به نت های گفته شده برای هر سیم با شل و یا سفت کردن سیم ها آن ها را کوک کنید، توجه داشته باشید که علامت های دیز # یا بمل b نباید در کنار نت های سیم ها باشند، در صورت وجود دیز # سیم را شل تر کنید که این علامت از بین برود و در صورت وجود بمل b سیم را سفت تر کنید که این علامت از بین برود.

نرم افزار کوک کردن گیتار برای اندروید

یکی از دقیق ترین و بهترین اپلیکیشن ها برای کوک کردن گیتار (و دیگر ساز ها) اپلیکیشن Da Tuner است که می توانید آن را برای گوشی تلفن همراه خود دانلود و نصب کنید تا همیشه بتوانید خودتان ساز خود را کوک کنید.

و برای نوازندگانی که از سیستم عامل ios استفاده می کنند نرم افزار  TuneORama را پیشنهاد می کنیم.

توجه :

گیتار را باید بر روی فرکانس A=440Hz (نت لا = 440 هرتز ) کوک کنید پس اگر تیونر شما جایی برای تنظیم این فرکانس داشت آن را حتما بر روی 440 قرار دهید.