این مجموعه آموزش گیتار طوری تنظیم شده که کاملاً ساده و کاربردی بوده و جلسات آن به ترتیب و پشت سرهم باشد بطوری که حتی کسانی که تابحال گیتار به دست نگرفته اند می توانند از آن استفاده کنند و قدم به قدم با این مجموعه آموزشی ابتدا از صفر شروع کرده و تا صد درصد سطوح پیشرفته و حرفه ای پیش بروند.

جلسه اول:

نحوه نشستن و گرفتن ساز

در این جلسه نحوه گرفتن ساز گیتار و نحوه نشستن نوازنده را بررسی می کنیم.

صندلی نوازنده:

اولین چیزی که برای نوازندگی گیتار مهم است، انتخاب یک صندلی مناسب برای نوازندگی است.

ارتفاع صندلی باید متناسب با قد نوازنده بوده و خیلی کوتاه یا خیلی بلند نباشد.

کفی صندلی خیلی نرم یا خیلی سفت نباشد و نیز خیلی گود نباشد.

صندلی دسته دار نباشد تا بتوانید به راحتی ساز را در دست بگیرید.

نحوه گرفتن ساز گیتار:

در مورد نحوه در دست گرفتن گیتار استایل های مختلفی وجود دارد که به سبک نوازندگی مربوط می شود.

اما در این جلسه از آموزش گیتار استایلی به شما معرفی می گردد که برای شروع نوازندگی راحت باشد تا بتوانید تکنیک های نوازندگی را در ادامه بهتر و راحت تر یاد گرفته و اجرا کنید. در آینده می توانید سایر استایل های در دست گرفتن گیتار را بررسی کرده و استایل خود را به دلخواه تغییر دهید.

در این استایل در حالت نشسته پای راست روی پای چپ قرار گرفته و هلال (فرو رفتگی زیر گیتار) روی پای راست، چسبیده به بدن قرار می گیرد و صفحه پشت گیتار کاملاً به بدن نوازنده می چسبد. صفحه گیتار نیز نسبت به زمین عمود قرار گرفته و دسته گیتار نسبت به حالت موازی با زمین، چند درجه بالاتر قرار می گیرد.

برای تمرینات طولانی مدت، بجای قرار دادن پای راست روی پای چپ، می توان یک زیرپایی یا یک جسم 15 الی 20 سانتی متری زیر پای راست قرار داد. در واقع بالاتر بودن پای راست نسبت به پای چپ هنگام نشستن در این استایل اهمیت دارد.

نکته مهم:

در هنگام نوازندگی و تمرین همیشه باید کمر و گردن صاف باشد چون در صورتی که در هنگام نوازندگی و تمرین عادت کنید که روی ساز خم شوید به مرور زمان به کمر و گردن خود آسیب خواهید زد.