سن شروع گیتار مساله ای است که ذهن بسیاری از پدر و مادرها را درگیر خود کرده و والدین نگران آینده هنری فرزندان خود هستند. با توجه به اینکه چند سالی تجربه تحقیق و تدریس در زمینه موسیقی کودک را داشتم نکاتی کلیدی را در این زمینه کسب کرده ام که با شما به اشتراک می گذارم.
سن شروع موسیقی از کودکی تا کودک دیگر متغیر است و نمیتوان سن ثابتی را برای همه درنظر گرفت.

علاقه

قبل از هر چیز کودک را با انجام کارهای زیر به موسیقی علاقه مند سازید:

  • خواندن و یاد دادن ترانه های کودکانه و جذاب
  • پخش کردن موزیک های کودکانه در محیط بازی کودک و محیط خانه.
  • تماشای کارتون های موزیکال که به تازگی بسیار تولید می شوند.
  • همخوانی ترانه ها با کودک خود.
  • هیچگاه فرزند خود را به اجبار به کلاس های موسیقی نفرستید
کلاس موسیقی کودک

قبل از شروع هر سازی حتما کودک را به کلاس های موسیقی کودک بفرستید. این کار باعث می شود کودک پس از اتمام دوره موسیقی کودک خودش با تصمیم خود ساز مورد علاقه ی خود را انتخاب کند و این بسیار بهتر از آن است که ما برای کودکمان سازی انتخاب کنیم.
از طرفی در یادگیری موسیقی کودک، نت ها و نواختن آن ها برای کودک ساده تر، شیرین تر، ملموس تر و قابل هضم تر است و این باعث می شود احتمال دلزدگی کودک از موسیقی پایین آید و کودک به موسیقی علاقه مند شود.

آیا انگشتان کودک من برای نواختن گیتار مناسب است؟

هر نوع انگشتی با هر ویژگی می تواند برای نواختن گیتار مناسب باشد هنرجویان اغلب تصور می کنند که انگشتان بلند و کشیده برای نواختن گیتار مناسب است. باید یادآوری کنم که انگشتان کشیده در برخی جنبه های نوازندگی زودتر به نتیجه می رسند و برعکس در برخی از بخش ها نسبت به انگشتان کوتاه تر دیرتر به نتیجه خواهند رسید که این یک امر طبیعی است پس حالت انگشتان را رکنی مهم برای شروع گیتار قرار ندهید.