روزی چقدر گیتار تمرین کنیم؟

این سوال ، سوال اکثر هنرجویانم در کلاس های حضوری است و ممکن است ذهن شما را هم درگیر کرده باشد. اگر هنرجوی مبتدی هستید وعده های تمرینی شما نباید بیش از 30 تا 45 دقیقه شود و اگر تایم بیشتری برای تمرین روزانه تان در نظر گرفته اید آن را به تایم های گفته شده تقسیم کنید و از تمرین پیوسته و طولانی مدت جداً خودداری فرمایید.

چند نکته مهم در مورد نحوه تمرین :

صندلی

هنگام تمرین حتماً بر روی یک صندلی با ارتفاعی متناسب با قد خود بنشینید. کفی صندلی صاف و مسطح باشد، گود نباشد، زیاد سفت و یا زیاد نرم نباشد.
از نشستن درهنگام تمرین بر روی زمین، مبل و تخت خواب جداً خودداری فرمایید.
در هنگام تمرین همیشه کمر و گردن خود را صاف نگه دارید و از قوز کردن جدا پرهیز کنید . هنگام تمرین هیچ گاه به دستان خود نگاه نکنید چون این کار در طولانی مدت باعث بروز گردن درد برای شما خواهد شد . همیشه مقابل آینه تمرین کنید و نت هایی که می نوازید، انگشتان خود و حالت نشستن خود را در آینه چک کنید.

آماده سازی

بین تمرینات و قبل از تمرینات چند حرکت کششی ساده برای پاها ، کمر، گردن ، دست ها و انگشتانتان در نظر بگیرید زیرا در هنگاه تمرین وضعیت سکون و بی حرکتی و فشار برای خیلی از عضلات رخ می دهد که ما نسبت به آن ها غافلیم و به مرور زمان به بدن ما آسیب می زنند. این حرکات کمتر از 60 ثانیه وقت شما را می گیرد پس در انجام آنها تنبلی نکنید.

آب

هنگام تمرین همیشه آب در کنار خود داشته باشید و بین تمرین آب بنوشید زیرا بسیاری از عضلات و ماهیچه ها در هنگام تمرین درگیر هستند و با آب رسانی به آن ها موجب تجدید قوا و شادابی آن ها خواهید شد.

تمرین در ساعات بامداد ؟

بسیاری از نوازندگان تمرین در ساعات انتهایی را ترجیح داده و تا دیر وقت تمرین می کنند . این روش کاملا غلط است زیرا در این ساعات بدن و ذهن کم ترین بازدهی را دارد و با این کار تمرین شما بازدهی مناسبی نخواهد داشت و از طرفی ساعات خواب و بیداری شما را به هم می ریزد که برایتان مفید نیست .