نکات مهم برای خرید گیتار

این سوال، سوال بسیاری از هنرجویان گیتار است. به دلیل تعداد زیاد مارک ها و برندهای گیتار، هنرآموزی که به تازگی می خواهد آموختن نوازندگی گیتار را شروع کند دچار سردرگمی می شود و در نهایت ممکن است انتخاب خیلی خوبی نداشته باشد.

خرید گیتار می تواند یکی از مهم ترین خریدهای یک نوازنده در طول زندگی او باشد. در این مقاله میخواهم شما را با نکاتی آشنا کنم که به شما کمک میکند خریدی بهتر و مطمئن تر داشته باشید.

گیتار مناسب را باید از چند جهت مورد بررسی قرار داد:

  1. خوش صدا بودن
  2. خوش دست بودن
  3. ظاهر ساز
  4. قیمت

خوش صدا بودن:

به طور کلی یک گیتار خوش صدا باید ویژگی های زیر رار دارا باشد.

چوب مرغوب:

مهمترین متریال گیتار چوب است که نقش بسزایی در تولید صدای گیتار دارد.

چوب یا لمینت:
لمینت چیست؟

با گران شدن چوب های مرغوب برای ساخت ساز، لمینت جای چوب را گرفت. لمینت همان چوب سه لایی است که با ظرافت خاصی سه صفحه چوب توسط چسب مخصوص و فشار به هم چسبانده می شود و تشکیل لمینت را می دهد که معمولا صفحه رو به ظاهر زیباتر است و همان نمای ساز ما را تشکیل می دهد.

با پیشرفت صنعت ساخت ساز، لمینت کم کم جای چوب های صفحه ای را گرفت و بیش از هشتاد درصد سازهایی که در حال حاضر در بازار هستند از لمینت ساخته شده اند.

گیتار بخش های مختلفی دارد که در هر بخش نمونه ای چوب مورد استفاده قرار می گیرد.

کناره، صفحه ی رو، صفحه ی پشت و دسته، فرت برد.

مهمترین بخش ساز که بیشترین نقش صدادهی را ایفا می کند صفحه ی رو می باشد. مطابق عکس زیر با نگاه به لبه برش دهانه گیتار از جهات مختلف میتوانید به چوب بودن یا لمینت بودن آن پی ببرید.

چوب گیتار

تشخیص متریال استفاده شده در صفحه گیتار (چوب یا لمینیت)

خطوط موازی چوب گیتار:

یکی از ویژگی های خوب صفحه ی رو در گیتار منظم و موازی بودن رگه های چوب و عدم وجود گره چوب در صفحه است.

خطوط موازی در چوب صفحه گیتار

خطوط موازی در چوب صفحه گیتار

قرینگی چوب گیتار:

نیمه چپ و راست صفحه گیتار (صفحه رو و پشت) از لحاظ نقش و نگار چوب باید قرینه باشند.

قرینه بودن چوب صفحه گیتار

قرینه بودن چوب صفحه گیتار

کوک بودن فرت ها:

اگر تازه کار هستید و به تازگی میخواهید نوازندگی را شروع کنید این مرحله را به یک نوازنده بسپارید. با کوک کردن بسیار دقیق سیم ها فرکانس و نت فرت 12 هر سیم را تست کنید که دقیقا با سیم دست باز (فرت 0) هم کوک باشد.

خوش دست بودن ساز:

فرت ها:

با نگاه در راستای دسته گیتار از کناره ی خرک موازی بودن و یک دست بودن فرت ها را بررسی کنید و دقت کنید که دسته زیاد موج نداشته باشد.

پشت فرت اول گیتار را با انگشت 1 (دست چپ) بگیرید و جلوی فرت آخر گیتار را با انگشت اشاره دست راست فشار دهید تا سیم به فرت اول و آخر بچسبد. سپس فاصله ی سیم از فرت های دیگر را چک کنید در بهترین حالت سیم باید مماس بر فرت ها و یا با فاصله ناچیز از آن ها قرار گیرد. با ضربه زدن به سیم با انگشت 4 دست چپ (انگشت کوچک) نیز می توانید از مقدار این فاصله آگاه شوید.

با انگشت گذاری صحیح پشت همه فرت ها و ضربه زدن به آن ها می توانید از گِز ندادن سیم ها اطمینان حاصل فرمایید.

گِز نوعی صدای وِز وِز است در هنگام نواختن ، که به دو دلیل می تواند اتفاق بیفتد:

  1. مشکل داشتن دسته ساز
  2. انگشت گذاری غلط توسط نوازنده

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گز دادن گیتار مقاله ی گز دادن گیتار را مطالعه فرمایید.

تعادل وزنی:

با قرار دادن گیتار بر روی پای خود (مثل حالت نوازندگی) تست کنید که طرف دسته گیتار زیاد سنگین تر نباشد و گیتار را پایین نکشد.

اکشن گیتار:

به فاصله بین سیم و فرت ها اکشن می گویند. یک نوازنده خوب میتواند با نواختن با ساز به راحتی تشخیص دهد که اکشن گیتار مناسب است و یا بسیار بالاست اما اگر نوازنده نیستید بهترین راه تشخیص، اندازه گیری فاصله بین سیم و فرت 12 در سیم 1 و سیم 6 است. فاصله مناسب برای سیم شش، 2.5 میلیمتر و برای سیم یک، 2 میلیمتر است. بیشتر از این فاصله مناسب نمی باشد.

 

اکشن گیتار

اکشن گیتار

ظاهر ساز:

تاب داشتن صفحه گیتار:

گیتار را در زاویه ای از دید خود قرار دهید طوری که بازتاب نور را در صفحه آن ببینید در این وضعیت اگر صفحه موج داشته باشد سریعا متوجه خواهید شد (اطراف خرک را بیشتر ببینید در این حالت با دقت به صفحه میتوانید از وجود خط و خش های ریز هم آگاه شوید اینگونه متوجه می شوید گیتار، نو یا دست دوم است.

تاب داشتن صفحه گیتار

تاب داشتن صفحه گیتار

رنگ ساز:

اگر به تازگی می خواهید نوازندگی گیتار را شروع کنید انتخاب رنگ را به کل فراموش کنید چون در گیتارهای ارزان قیمت و متوسط که معمولا شناسنامه فنی ندارند داشتن رنگ می تواند شما را فریب دهد چون در گیتارهای رنگی، بافت و نوع چوب را نمی توانید تشخیص دهید. پس سعی کنید یک گیتار به رنگ چوب انتخاب کنید.

قیمت:

شروع با گیتار ارزان قیمت؟

در اکثر مشاوره ها پیش از شروع یادگیری هنرجویان این سوال را می پرسند: آیا اول با گیتار ارزان قیمت شروع کنیم بعد گیتار حرفه ای تری بخریم؟

شروع با گیتار ارزان قیمت: این باور شدیداً غلط است زیرا گیتار ارزان قیمت به تناسب قیمتش کیفیت کمی خواهد داشت و این کیفیت بد می تواند کم کم از علاقه شما نسبت به نوازندگی کم کند، در اکثر گیتار های ارزان قیمت علاوه بر صدادهی نامناسب مشکل بد دست بودن نیز وجود دارد که باعث می شود خیلی از تمرینات را نتوانید طوری که خودتان می خواهید و مربی تان انتظار دارد، اجرا کنید و این باعث کم علاقه شدن و پایین آمدن اعتماد به نفس شما خواهد شد.